معرفی مختصر برخی از کتب شهید مطهری

قیام وانقلاب حضرت مهدی

این کتاب شامل یک مقاله پیرامون قیام و انقلاب مهدی (علیه السلام) از دیدگاه فلسفه ی تاریخ و همچنین یک سخنرانی تفصیل یافته پیرامون شهید است که استاد به تفصیل در مورد ویژگی های شهید و شهادت به توضیح پرداخته است و روح این کتاب این است که تکامل تدریجی، است و باید به آن رسید.با مطالعه ی این کتاب مطالب جذاب و شیرین زیر را ملاحظه می کنید:

    انتظار فرج.
    مهدویت یا اندیشه ی پیروز نهایی.
    جامعه ی ایده آل اسلامی و مشخصات آن.
    چرا مسیحیت برای شهادت، جشن می گیرد و اسلام می گرید؟
    خنده و گریه، مظهر اوج هیجان احساس انسان.
    منطق شهدا از منطق ها جداست.
    حیات و شخصیت جامعه از نظر قرآن
    نقش مناسبات اقتصادی در تکامل تاریخ

در بخش دوم استاد مطهری به عنوان شهید پردازند و موارد و موارد ذیل را مورد بررسی قرار دادند که عبارتند از: قداست شهید، حق شهید، بدن شهید، نشاط شهید، منطق شهید، خون شهید، حماسه شهید، شفاعت شهید، گریه بر شهید و...

عرفان حافظ

این کتاب زیبا و جذاب که در واقع یک معرفی اجمالی از عرفان اسلامی است در سال های قبل «تماشاگه راز» چاپ و منتشر شده است. استاد مطهری برای شناخت حافظ به دو راه مراجعه به تاریخ و دیوان او اشاره می نماید و ضمناً پنج فرضیه را در باب شخصیت فکری و اشعار او را بررسی می کند. استاد مطهری ضمن عارفانه خواندن اشعار حافظ اصول جهان بینی عرفانی را بیان می نماید.

بعضی از سوالات مهمی که این کتاب عهده دار پاسخ دادن به آنهاست عبارتند از:

    حافظ کیست؟
    چگونه می توان با زبان او آشنا شد؟
    رمز تفسیر اشعار حافظ چیست؟
    چگونه می توان از تفاسیر نا صحیح در مورد اشعار حافظ دوری گزید؟
    اصول جهان بینی عرفانی چیست؟
    آیا ظاهر اشعار حافظ حقیقت است؟
    علت رمز گویی عرفا چیست؟

 

خدمات متقابل اسلام و ایران

این کتاب از آثار ابتکاری و در نوع خود از شاهکارهای استاد مطهری محسوب می شود ؛ خدمات متقابل اسلام و ایران :
دارای سه بخش می باشد . در بخش اول به این پرسش پاسخ داده شده است که ایا هیچ گونه تضاد و تناقضی میان احساسات مذهبی و احساسات ملی ما ایرانیان وجود ندارد یا اینکه اساسا دارای دو نوع احساس متضاد ( مذهبی و ملی ) می باشیم ؟

بخش دوم متکفل پاسخ به پرسش دیگری است و آن اینکه دین اسلام آنگاه که در 14 قرن پیش به ایران وارد شد ، چه تحولات و دگرگونی هایی در میهن ما به وجود آورد و آیا اصولا ورود اسلام به ایران برای این کشور موهبت بود یا فاجعه ؟ فصل « کارنامه اسلام در ایران » در واقع ماحصل و نتیجه نهایی مباحث طرح شده در این بخش است . در این فصل رهاوردهای ارزشمند اسلام برای ایران بیان شده است .

در بخش سوم به پرسش دیگری پاسخ داده شده است و ان اینکه ایرانیان چه نقشی در راه نشر و بسط تعالیم دین اسلام داشته اند و انگیزه ایرانی در این خدمات چه بوده است ؟

با مطالعه کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران ، خواننده به این نتیجه روشن دست خواهد یافت که « مسائل مشترک اسلام و ایران هم برای اسلام افتخار آمیز است هم برای ایران ، برای اسلام به عنوان یک دین که به حکم محتوای غنی خود ملتی باهوش و متمدن و صاحب فرهنگ را شیفته خویش ساخته است ، و برای ایران به عنوان یک ملت که به حکم روح حققت خواه و بی تعصب و فرهنگ دوست خود بیش از هر ملت دیگر در برابر حقیقت خضوع کرده و در راهش فداکاری نموده است .»

  فهرست مختصری از مطالب کتاب:

    اسلام از نظر ملیت ایرانی، ملت پرستی در عصر حاضر.
    تعصبات ملی، خدمات ایرانیان به اسلام.
    زبان فارسی، مذهب تشیع.
    غلبه ی اسلام بر تعصبات، خدمات اسلام به ایرانیان.
    اظهار نظرها، آیین زردشتی دین رسمی کشور.
    ثنویت زردشتی، نظام اجتماعی خانوداگی، اخلاق زردشتی.
    تعلیم و تعلم زنان، کتابسوزی ایران و مصر.
    کارنامه ی اسلام در ایران. ذوق و صنعت.

 بیست گفتار

«بیست گفتار» عنوان کتابی است با بیست سخنرانی و مقاله ی مختلف که به تصحیح عقاید مسلمانان در باب برخی آموزه­ های اسلامی می­پردازد.

کسانی که این کتاب را مطالعه کنند به پاسخ سؤال های زیر، دست می یابند:

    عدالت یعنی چه؟ جایگاه عدالت در جامعه کجاست؟
    شانس، بخت و اقبال چه جایگاهی در زندگی دارند؟
    اصول ثابت و متغیر در زندگی در کجاست؟
    دعا یعنی چه؟ سر قبولی دعاها چیست؟
    حق و باطل چه تعریفی دارند و معیار شناخت آنها از هم چیست؟
    تفکر اسلامی یعنی چه؟
    آیا برای تفکر اسلامی می توان حیات و ممات قائل شد؟
    احیای تفکر اسلامی یعنی چه و چگونه ممکن است؟
    فواید و آثار ایمان
    زهد در قرآن یعنی چه؟
    فصل بهار و تنوع و تجدد همراه با حقیقت و آثار حیات
    نقش شدائد و گرفتاریها در زندگی انسان
    مبانی حقوق از نظر اسلام چیست؟

منبع:بایگاه جامع استاد شهید مطهری

/ 2 نظر / 157 بازدید
هتل شبستان رشت

سلام دوست عزیز وبتون خیلی بوحاله امیدوارم موفق باشید - وقت کردید یه سری به ما بزنید - اگه حال و حوصله داشتید نظر هم بزارید - منتظرتون هستم [گل]

حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. ********** [گل][گل] مناجات خداوند متعال در شب معراج(بخش دوم)[گل][گل] # تعجّب خداوند از سه گروه # وصاف و مقام اولیاى خداوند # اوصاف فقراء و مستمندان راستین # نفس، چونان شترمرغ! *********** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] # سه صفت که باعث نابودی تمام اعمال می‌‌شود # اثر کار زشت «پریدن وسط حرف دیگران» # ستیزه با سه نفر موجب خواری است *********** [گل][گل] دو مطلب به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) و روز مادر [گل][گل] ## 15 بلای وحشتناک، نتیجه بی اعتنایی به نماز(سؤال حضرت زهرا از پیامبرخدا) ##‌ قفل شدن زبان هنگام مرگ، بخاطر ناراحتی مادر *********** ## شش علامت زنان بهشتی *********** [گل][گل] جملات کلیدی زیبا، خواندني و قابل تأمّل [گل][گل] *********** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]